Duyuru

Duyuru Modül
Daralt

Savior Otomasyon Youtube Kanalı

Savior Otomasyon Youtube kanalı açılmıştır.

https://www.youtube.com/channel/UCfq...92cJO_Q/videos
Devamını göster
Kısalt

Analog okuma vb. Program Örneği

Sayfa Başlığı Modül
Taşı Kaldır Daralt
X
Konuşma Detayı Modül
Daralt
  • Süzgeç
  • Zaman
  • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

• Analog okuma vb. Program Örneği

Merhaba Kolay gelsin.

Elimde FP0R-C32MP Plc , AFP0RA42 Analog Modül ve MT6071 IP HMI var. Ayrıca delta servo motor, 2 adet ac driver ve Leuze marka lazer metre var.
    Sizden 3 adet Program örneği rica ediyorum.

1. 0-10v Analog okuma örnegi . Sadece 1 kanal okuma yapacağım. Okuduğum Analog sinyali noktalı olarak, 2000 ile çarpıp, 8000'e bölmem gerekiyor.Bu matematiksel işlemi ekrandan yapma imkanımız varsa mükemmel olur.. Yoksa PLC den de olur. Ayrıca Analog Modülün Dip swic ayarları nasıl olmalı.

2. Servoyu ileri geri hareket ettirmek için program örnek parçası rica ediyorum. Lazer metreden okuduğum analog bilgiye göre; servoyu bir cisime olan mesafesini korumak istiyorum. Belirlenen mesafeden küçükse geri hareket,Belirlenen mesafeden büyükse ileri hareket ettireceğim. Sadece ileri geri servo sürme örneği yeterli.

​3. Örnek küçük bir reçete yazılımı. Ac driver lara referans bilgisini, servonun mesafesi bilgisi gibi bilgileri reçete ile belirlemek istiyorum.Bunu yapabileceğim basit bir örnek verebilirseniz çok yardımcı olursunuz.
    Şimdiden teşekkürler.
    İyi çalışmalar...

Merhaba

Kullandığınız PLC editörü nedir?

iyi çalışmalar

Yorum

Merhaba kusura bakmayın unutmuşum. FPWINPro7

Yorum

Merhaba

Sorularınızın cevapları aşağıdaki gibidir.

1- Örnek uygulama ektedir. FP0R-A42 dip siviçleri 1=ON,2=ON,3=OFF,4=OFF,5=OFF şeklinde olmalıdır.
        Bölme ve çarpma işlemini plc de yapmanızı tavsiye ederim.
        2-İstediğiniz özelliği aşağıdaki linkte anlatılan Jog fonksiyonu ile yapabilirsiniz.
        http://download.savior.com.tr/PANASO...blo%C4%9Fu.pdf
        3-Reçete örneğide ektedir.

İyi çalışmalar

Yorum

Teşekkür ederim.

Yorum

Teşekkür ederim.

Verilen örnekteki jog kontrol servo denemesini yaptım. Fakat tek yön çalışıyor. Reverse bitini 1 yada 0 yapınca değişmesini umuyordum. Sadece 1 konumunda, bir yöne dönüyor. Ekte Programın resmini ekledim. Nerde yanlış yapıyorum bulamadım. Yardımcı edebilirmisiniz?.

Yorum

Merhaba

Sorunun plc mi yoksa servo tarafında olup olmadığını anlamak için önce Reverse aktif edip sonrada START verince plcnin Y1 çıkış led i aktif oluyor mu?
              Eğer aktif oluyorsa lütfen servo ayarlarına veya bağlantılarınıza bakınız.

​İyi çalışmalar

Yorum

örnek programları inderemiyorum sadece bu konudaki değil hiç birini acaba sistemde mi bir sorun yoksa benim bilgisayarımdan kaynaklı bir şey mi

Yorum

Merhaba

Bahsettiğiniz sorun ne yazık ki forum sitemizden kaynaklanmaktadır. Link verilmemiş dosyalar şu anda indirilememektedir.
                  Siz istediğiniz dosya hangisi ise belirtirseniz biz o dosyayı link olarak tekrar koyabiliriz.
                  Sorunun çözümü için gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

İyi çalışmalar

Yorum

fpwin gr ile yapılmış AFPORA21 örnek uygulama ihtiyacım var

Yorum

Merhaba s.yüksel. Aşağıda AFP0A21 modülünün bulunduğu CPU nun yanında takıldığı slota göre adresleri verilmiştir. Analog giriş ve çıkışlar için direkt bu adresleri kullanabilirsiniz.

CPU yanındaki 1. slota takılmışsa Analog giriş adresleri WX2 ve WX3, analog çıkış adresi WY2
                      CPU yanındaki 2. slota takılmışsa Analog giriş adresleri WX4 ve WX5, analog çıkış adresi WY4
                      CPU yanındaki 3. slota takılmışsa Analog giriş adresleri WX6 ve WX7, analog çıkış adresi WY6

Yorum

Lütfen bekleyin...
                      X